نکات لازم قبل از ارسال مقاله

شرایط و ویژگیهای نویسندگی

نویسندگانی که مقاله خود را به فصلنامه ارسال می‌کنند باید این سه ویژگی را داشته باشند:‌ ۱. تفکر و طراحی طرح پژوهش آنالیز و تفسیر آماری ۲. اصلاح و ویرایش مقاله براساس نظرات انتقادی به‌نحوی که در محتوای علمی مقاله موثر باشد 3. تایید علمی نهایی مقاله قبل از بارگزاری. نویسندگانی که این ویژگیها را نداشته باشند نام آنها باید در بخش سپاسگزاری ذکر شود. تمام نویسندگان باید قبل از ارسال به فصلنامه روش مقاله و اصالت آن را تایید نموده و تاییدیه خود را اعلام کنند. همچنین درخصوص ترتیب نویسندگان و انتخاب نویسنده مسوول تفاهم نمایند. این وظیفه نویسنده مسوول خواهد بود که در طول داوری تخصصی، اصلاحات مورد نیاز مقاله را با هماهنگی نویسندگان همکار انجام داده و در هر مرحله آنها را در جریان امر قرار دهد.

اخلاق در نشر

یکی از اهدف فصلنامه مطالعات میان‌رشته‌ای در علوم انسانی این است که مقاله‌هایی را منتشر کند که در آن اصول اخلاقی رعایت شده باشد. تمام نویسندگانی که آثار خود را به عنوان مقاله اصیل به این فصلنامه ارسال می‌کنند به این وسیله گواه این مطلب هستند که مقاله حاصل تحقیق خودشان است. نویسندگان موظف هستند هرگونه تضاد منافع را به فصلنامه اعلام کنند. مهمترین مواردی که نویسندگان باید به لحاظ اخلاقی اجتناب کنند شامل: داده‌سازی، یافته‌سازی، سرقت علمی، بارگزاری مقاله‌هایی که همپوشانی دارد و بارگزاری یک مقاله بیش از یک بار.

سرقت علمی

نویسندگان باید بدانند سرقت علمی به هر شکل و در هر سطحی تخلف اخلاقی است. هدف فصلنامه انتشار مقاله‌های باکیفیت و اصیل است و هرگونه سرقت علمی و ذکر مطالب دیگران بدون ارجاع قابل پذیرش نخواهد بود. بنابراین اگر نویسنده‌ای از بخشی از مقاله‌های منتشرشده سایر نویسندگان (به هر زبانی) استفاده می‌کند باید منبع آن را ذکر کند. در صورت مشاهده هرگونه سرقت علمی به تمام نویسندگان و سازمان‌های وابسته اطلاع داده و مقاله از روند داوری خارج خواهد شد. همچنین نویسندگان باید بدانند که ارسال مقاله به این فصلنامه بیانگر تعهد مبنی بر عدم ارسال مقاله همزمان به جای دیگری می‌باشد. 

تضاد منافع

نویسندگان موظف هستند تضاد منافع مرتبط با مقاله خود را اعلام کنند. تضاد منافع بخشی از اخلاق پژوهشی است و لازم است پیش از انتشار مقاله، نسبت به انتخاب فصلنامه و ترتیب نام نویسندگان رضایت طرفین در میان باشد. در صورت داشتن حامی مالی، نویسندگان موظفند در قسمت تقدیر و تشکر نام آنهارا ذکر نمایند. همچنین نویسندگان باید متعهد شوند که مقاله در فصلنامه‌های دیگری پذیرش نشده و نخواهد شد. در صورت تضاد منافع بین نویسندگان یا حامیان مالی، فصلنامه به اختلافات و شکایات نویسندگان پاسخ نخواهد داد و مقاله رد خواهد شد. پس لازم است  نویسندگان پیش از هر اقدامی به توافق در منافع برسند. همچنین نویسندگان نباید به دلیل منافع شخصی از گزارش دهی شفاف و اصولی چشم پوشی کرده و و به شکل گزینشی و فقط نتایج مورد پسند خود را مطرح کنند. در صورتی که تضاد منافع وجود ندارد باید به طور آشکارا بیان شود. 

 

نکات لازم و ضروری برای ارسال مقاله جدید

اخذ شناسه ارکید: قبل از ارسال مقاله شناسه ارکید خود را دریافت نموده و به هنگام ثبت مقاله در سامانه، در محل مربوطه وارد نمایید. این شناسه جهانی بوده و در صورت ارسال مقاله به ژورنالهای خارجی نیز مورد نیاز خواهد بود. برای دریافت راهنمای اخذ شناسه ارکید اینجا را کلیک کنید. 

رویکرد فرهنگی: مقاله باید در حوزه مطالعات فرهنگی و دارای رویکرد فرهنگی بوده و با موضوعات و چشم‌انداز فصلنامه منطبق باشد. در غیر این صورت فارغ از کیفیت محتوای مقاله در بررسی اولیه رد خواهد شد.

علمی پژوهشی بودن مقاله: مقاله باید در قالب مقالات علمی – پژوهشی نوشته شود. مقاله‌هایی که علمی پژوهشی نباشد از قبیل مروری تطبیقی و ترویجی فارغ از کیفیت محتوای آن در بررسی اولیه رد خواهد شد.

تایید مقاله توسط تمام نویسندگان: در مقاله‌هایی که دانشجویان با همکاری اساتید خود نوشته‌اند تایید مقاله به لحاظ کیفیت و روش و علمی پژوهشی بودن از سوی اساتید محترم ضروری می‌باشد.

تعداد صفحات مقاله: به طور معمول مقاله به همراه چکیده پاورقی منابع و پیوست باید بین 6000 کلمه تا 9000 کلمه باشد و از بیشتر از حداکثر مذکور نباشد.

چکیده انگلیسی: از آنجا که چکیده انگلیسی مقاله مورد داوری قرار خواهد گرفت بسیار مهم است که با واژگان و گرامر صحیح نوشته شود.

تعداد کلمات چکیده: چکیده باید بین 200 کلمه تا 250 کلمه تنظیم شود و از حداکثر مذکور بیشتر نباشد.

بازپس‌گیری مقاله: در صورت انصراف از ادامه داوری توسط نویسندگان، در صورتی که مقاله داوری شده باشد، هزینه داوری بر عهده نویسندگان خواهد بود. 

 

فرمت آماده‌سازی مقاله

 

تمام نویسندگان باید مقاله خود را از طریق سامانه فصلنامه به آدرس http://www.ijcr.ir و در قالب فرمت پیوست بارگزاری نمایند.

 راهنمای تنظیم مقاله 

راهنمای ارجاع‌دهی به سبک APA 

 

 هر مقاله را فقط باید یک بار بارگزاری نمایید تا یک کد منحصر به آن مقاله دریافت نمایید. بارگزاری یک مقاله طی دو مرحله و با دو کد متفاوت بررسی مقاله شما را به تعویق خواهد انداخت. هر نویسنده باید چهار فایل به شرح زیر را بارگزاری نمایند.

۱. اصل مقاله بدون نام، حاوی چکیده فارسی و انگلیسی، و متن کامل مقاله (از ذکر نام نویسنده روی فایل خودداری کنید)

2. صفحه عنوان شامل عنوان مقاله و مشخصات کامل تمام نویسندگان شامل (مرتبه علمی رشته دانشگاه و آدرس الکترونیکی و شماره تلفن شهر و کشور) (Title Page)

3. تعهد نامه نویسندگان و بیان تضاد منافع با این مضمون که مقاله در جایی دیگر ارائه نشده است و هر نوع تضاد منافع قابل ذکر.

4. تاییدیه کتبی استاد راهنمای مقاله درخصوص کیفیت مقاله به لحاظ علمی پژوهشی بودن و روش. نمونه نامه را از اینجا دریافت نمایید. 

5. هزینه انتشار مقاله 600/000 تومان (ششصد هزار تومان) می‌باشد. 

 

نکات لازم برای مقاله‌هایی که جهت انتشار پذیرش شدند

فرمت مقاله

مقاله باید به روشی که در قبل اشاره شده است تنظیم شود. جهت ملاحظه راهنمای تنظیم مقاله اینجا را کلیک کنید.  

 

چکیده انگلیسی

1. چکیده مختصر (200 الی 250 کلمه). چکیده باید معرف کلیت مقاله باشد. به طوری که علاوه بر انگیزه تحقیق، موضوع، پرسش اصلی و روش و مهمترین نتایج و میزان اهمیت کار انجام شده را در خود جای داده باشد.

2.  چکیده تفصیلی: چاپ مقاله در فصلنامه منوط به داشتن چکیده مبسوط به زبان انگلیسی می‌باشد. نویسندگانی که مقالات آنها برای چاپ در فصلنامه پذیرش شده است می‌بایست خلاصه مقاله‌ای به شرح زیر تهیه و برای نشر نمایند. توجه داشته باشید که رعایت نگارش آکادمیک به زبان انگلیسی بسیار مهم بوده و لازم است فایل نهایی توسط متخصصین زبان بازنگری و ویرایش شده باشد.

 

راهنمای تنظیم چکیده مبسوط به زبان انگلیسی

 جداول اشکال و نمودارها

1. تمامی جداول و اشکال و نمودارها باید به صورت جداگانه شماره‌گزاری شود و برای هر کدام عنوان درج شود. عناوین جداول در بالای جدول و عناوین اشکال و نمودارها در زیر آنها درج می‌شود.

2. جداول باید تایپ شده باشد. نویسندگان باید از درج جداول به صورت عکس در متن خودداری کنند.

3. تمامی نمودارها باید در برنامه اکسل ترسیم و علاوه بر اینکه در مقاله درج شده است به صورت فایل جداگانه و در فایل اکسل نیز ارسال شود.

4. تمامی عکسها علاوه بر اینکه در متن مقاله درج شده است به صورت جداگانه و با کیفیت بالا و با رزولوشن 300 dpi و با فرمت jpg نیز ارسال شود.

5. نکات توضیحی را به صورت پاورقی روی عنون جدول یا نمودار درج نکنید. بهتر است به صورت توضیح در زیر جدول یا شکل درج نمایید.

6. عنوان شکل نباید در فایل تصویری باشد و باید در فایل متن مقاله نوشته شود.

7. تمامی اشکال در متن فارسی باید دارای جملات و واژه‌های فارسی باشد.

 

رفرنس دهی به منابع مورد استفاده

سبک نگارش منابع به هنگام بارگزاری مقاله اجباری نیست. اما اطلاعات در منابع باید به صورت کامل ذکر شود و هر جا که لازم است باید نام نویسندگان عنوان کتاب عنوان فصل کتاب عنوان مقاله سال انتشار شماره جلد شماره ویرایش و علی‌الخصوص ذکر doi بسیار روری است.

بعد از اینکه مقاله برای پذیرش تایید شد نویسندگان موظف هستند منابع درون متن و پایان متن را به سبک apa نگارش کنند و اطلاعات کامل هر منبع را ذکر کنند.

تمامی مقاله‌های فارسی و انگلیسی در صورتی که doi دارند باید ذکر شود. در غیر این صورت لینک منبع درج گردد. 

مقاله‌ها باید به لینک منبع در سایت هایپرلینک شود.

منابع فارسی پایان متن به انگلیسی تبدیل شود.

 

 شیوه نامه برگردان منابع فارسی به انگلیسی 

 

 

 

×